Ikkje bruk BankID-passordet ditt andre stader!
Berre drøyt 4 av 10 nordmenn brukar ulike passord på nettet. Bits, som har ansvaret for sikkerhetskrava for BankID-løysinga, advarer mot å bruke same passord her som andre stader.
I følge den nye NorSIS-rapporten «Nordmenn og digital sikkerhetskultur 2020», oppgir kun 42 prosent av dei spurde at dei brukar forskjellige passord for dei fleste tenestene på nett. Det reagerar fagsjef i Bits og ansvarleg for BankID-sikkerhet, Andreas Havsberg på.
– Vi erfarer at mange dessverre ikke velger et unikt passord til sin BankID heller. Selv om BankID er en sikker løsning med flere lag med sikkerhet, er det viktig at alle som bruker den oppretter egne og unike passord og ikke bruker passordet de har til Netflix-kontoen eller annet. Bruker du samme passord for BankID som andre tjenester, så gjør du deg mer sårbar, seier Havsberg.
Les meir om korleis du, i følge Bits, sikrar dine eigne data og lagar sikre passord:https://norsis.no/advarer-mot-bankid-passord-som-brukes-andre-steder/